Witaj na stronie Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Siedliskach koło Tuchowa.

„Wybierz życie. Pierwszy krok” ☺️

przez admin
4 stycznia 2024 roku gościliśmy w naszej szkole dr Justynę Gogolę – Mruk pracownika naukowego Uniwersytetu Jagiellońskiego, Pracowni Fizjologii i Toksykologii Rozrodu, Instytutu Zoologii i Badań Biomedycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uczniowie klas VII, VIII a i VIII b wysłuchali ciekawego wykładu na temat wirusa HPV i jego związku z ryzykiem rozwoju nowotworu szyjki macicy. Dr Justyna Gogola – Mruk w sposób bardzo przystępny omówiła zagadnienia związane z wirusem HPV (wirus brodawczaka ludzkiego), odpowiedziała na pytania typu: Czym jest wirus HPV? Jakie są skutki zakażenia wirusem? Co to jest rak szyjki macicy? Co zwiększa ryzyko rozwoju raka szyjki macicy? Itp. Wykład wiązał się z ogólnopolskim programem profilaktycznym „Wybierz życie. Pierwszy krok”, którego celem jest uświadamianie, że rak szyjki macicy to zagrożenie, które może dotyczyć każdej kobiety, każdej rodziny, a ryzyko rozwoju choroby istnieje u kobiet w każdym wieku. Dlatego warto wiedzieć jak temu zapobiec!
Dr Justyna Gogola – Mruk jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Jagiellońskiego, od kilku lat zajmuje się pracą badawczą nad działaniem związków endokrynnie czynnych na progresję raka jajnika. Jest kierownikiem, wykonawcą i uczestnikiem wieli projektów badawczych, współpracuje z wieloma prestiżowymi uczeniami i placówkami w Polsce i za granicą. Jej wkład w rozwój wiedzy dotyczącej biologii ziarniszczaków jajnika został doceniony i wyróżniony prestiżową nagrodą im. prof. Władysława Bielańskiego w 2020 roku przyznawaną przez Towarzystwo Biologii Rozrodu.
Mamy nadzieję, że wiedza, którą p. dr przekazała, wiele zmieni w świadomości młodych ludzi, którzy, będąc na progu dorosłości, w dojrzały sposób spojrzą na wartość zdrowia i życia swojego i swoich bliskich.
Bardzo dziękujemy p. Paulinie Kicie za pomoc w zorganizowaniu spotkania z tak wyjątkowym gościem.
Opcje udostępniania:
Skip to content