Dzień Myśli Braterskiej 🤝
Dzień Myśli Braterskiej to niezwykle ciekawe święto, bliskie harcerzom i mało znane poza ich ruchem. Poznajmy je!
Dzień Myśli Braterskiej to święto przyjaźni. Obecnie obchodzą je skauci i harcerze z całego świata. Za jego cel obrano przypomnienie członkom tych organizacji, że mimo różniących ich kolorów skóry, narodowości i wieku mają ze sobą wiele wspólnego. Pomysł na utworzenie Dnia Myśli Braterskiej narodził się podczas IV Międzynarodowej Konferencji Skautek i Przewodniczek, która odbyła się w Stanach Zjednoczonych w 1926 roku. Pierwotnie było to jedynie święto dziewcząt, z czasem zaczęli je obchodzić również chłopcy. Na jego datę wybrano rocznicę urodzin sir Roberta Badena-Powella, założyciela skautingu, oraz jego żony, „naczelnej skautki świata”, Olave Baden-Powell – 22 lutego. Dzień Myśli Braterskiej obchodzą skauci ze wszystkich krajów, w których istnieją organizacje harcerskie.
W związku z tym zbliżającym się świętem, Kustoszki naszej Izby Pamięci p. Irena Kordzikowska oraz p. Stanisława Burza przygotowały wystawę na temat „Historii harcerstwa w Szkole Podstawowej w Siedliskach” na którą serdecznie zaprosiły całą społeczność szkolną. Była to niezwykła lekcja historii.
W tym dniu jakże znaczące są słowa piosenki harcerskiej, którą mieliśmy okazję zaśpiewać:
Bratnie słowo sobie dajem,
Że pomagać będziem wzajem,
Druh druhowi, druhnie druh,
Hasło znaj: Czuj duch!
O tym, że braterstwo jest podstawą idei harcerskiej, mówi cytat założyciela skautingu „Nie liczy się to, ile posiadasz, ale ile dajesz innym i jak się z nimi dzielisz. Pomagając innym, pomagasz i sobie. Starajcie się zostawić ten świat choć trochę lepszym, niż go zastaliście”.